sponsrade inlägg

1890’S George Roe Whiskey kan sälja för € 12.000 på Victor Mee Auktioner

Rare 1890 George Roe Whiskey förenar enastående bitar av irländsk politisk, litterära och imbibing historien att funktionen i kommande Irish Anslutningar Samlare försäljning på Victor Mee auktioner.

George Roe Whiskey, 1890’S George Roe Whiskey kan sälja för € 12.000 på Victor Mee Auktioner, Irish Whiskey .ComFamiljen ägs och drivs auktionshuset Victor Mee Auktioner har fått pålitliga roll att hitta nästa vaktmästare för viktiga delar av irländsk historia i deras kommande 8th och 9th Maj Irish Anslutningar Samlare försäljning, planerad att äga rum i deras Cavan-baserade auktionshuset. Med uppseendeväckande stycken inklusive en av endast tre kända överlevande första årsdagen kopior av den irländska tillkännagivande, tryckta med användning av samma klichéer som den ursprungliga, en stor samling av sällsynta undertecknade och daterade böcker av Seamus Heaney, och en mycket värdefull samling av whisky, inklusive en mycket värdefull 1890-talet flaska dyrbar George Roe Irish Whiskey förutspådde att sälja inom intervallet € 6000 till € 12.000 till en angelägen insamlare.

Med anbudsgivare registrerade från hela världen, inklusive entusiastiska irländska-amerikanska budgivare, avancerade whisky samlare från Hongkong, och irländsk historia samlare från hela Irland och längre bort, detta erbjudande reflexiv av den ökande populariteten för Victor Mee auktioner som en ledande auktionshuset i Irland med en betrodd rykte att sälja högkvalitativa och unika pjäser.

En fin samling av sällsynta irländsk whiskey

Irish Whiskey och reklam är en fortsatt kunskapsområde för familjen kör auktionshuset och en framträdande tema i många försäljningar, med denna försäljning är inget undantag. Slå auktionen blocket i maj kommer att bli en utsökt samling av irländsk whiskey från Des McCabe, tidigare ägare av en pub i Warrenpoint, ärvt från sin faster från County Armagh inklusive showstopping pjäs som vinner uppmärksamhet från entusiastiska samlare över hela världen, en värdefull 1890-talet flaska George Roe irländsk whiskey – en av de mest sällsynta flaskor irländsk whiskey som någonsin kommit ut på marknaden.George Roe Whiskey, 1890’S George Roe Whiskey kan sälja för € 12.000 på Victor Mee Auktioner, Irish Whiskey .Com

Anmärka på sällsynthet denna flaska, Bryan Mee på Victor Mee auktioner sa, ”Tyvärr är dessa flaskor var bara berusad och sparas inte. Flaskan själv är i utmärkt skick med viss avdunstning och skildrar Thomas Street Distillery. Det uppskattas att sälja inom intervallet € 6000 till € 12.000 till en angelägen samlare och vi är mycket glada över att se valdeltagandet för budgivare som för denna pjäs som kommer att ställa in nätet, via telefon, och komma till vårt auktionshuset att bjuda personligen.”

George Roe Whiskey hade sin början i 1757 När Peter Roe köpte ett litet destilleri på Thomas Street i Dublin. Roe whisky passerade många händer i Roe är från 1757 till 1832, under vilken tid en annan destilleri grundades på Pimlico gatan av Nicholas Roe. Det var i 1832 att George Roe tog över båda destillerier att stärka och utvidga dem till ett stort komplex. Den resulterande organisation blev George Roe & Företag eller Geo. Rom & Co. destillatörer. I 1887, George Roe & Företaget blev den största destilleri i Europa, och då Thomas Street destilleriet omfattas sjutton tunnland, producerar mer än två miljoner liter whisky årligen.

I 1889 George Roe & Co. Distillers gick William Jameson & Co och Dublin Whisky Distillery (D.W.D) att bilda en börspost kallad Dublin Distilling Company Ltd. Varje destilleriet fortsatte att marknadsföra sin egen whisky under sitt eget namn, men under den sena 19th och tidig 20th århundraden - en svår period för whiskyindustrin i Irland på grund av ökad konkurrens från skotsk whisky, förbudstiden och nedgången i den sociala och ekonomiska makten i Irland som orsakade många destillerier att misslyckas – Geo. Rom & Co. Distillers tillsammans med sina två partners upphörde att producera whisky i 1926, lämnar stora mängder av osålda lager. Det var inte förrän i mitten av 1940-talet som Geo Roe & Co. destilleri upplöst, och Guinness tog över platsen för den gamla Roe Thomas Street destilleri.

George Roe Whiskey, 1890’S George Roe Whiskey kan sälja för € 12.000 på Victor Mee Auktioner, Irish Whiskey .ComUtöver denna historiska etiketten George Roe Whiskey, försäljning till Victor Mee kommer också att innehålla en sällsynt 1940 JJ&S likör Dublin irländsk whiskey, en blandning av 100% John Jameson whiskey, destillerades och tappat av Manwolf & son Ltd. Den hexagonala formad flaska med innefattar en etikett som beskriver, `Inte en droppe säljs till It`s tolv år gammal.’ Importerad i USA av WA Taylor & Co. New York, denna flaska såldes endast Amerika och det är mycket ovanligt att hitta den oöppnad och helt slutna. Denna flaska - som har en viss avdunstning på grund av ålder – var troligen kom tillbaka till Irland som en gåva från en avlägsen kusin och beräknas sälja för € 800 till € 1200.

George Roe Whiskey, 1890’S George Roe Whiskey kan sälja för € 12.000 på Victor Mee Auktioner, Irish Whiskey .ComFörutom dessa enastående flaskor, teamet på Victor Mee räknar också stort intresse för två flaskor 1950 John Jameson Whiskey, beräknas tjäna € 400 till € 600 och ovanstående Rare 1940 flaska John Jameson & Sons Dublin whiskyflaskor av Doheny och Nesbitt 5 Sänk Baggot Street Dublin med en uppskattning av mellan € 6000 och € 12.000.

För mer information om den kommande 8th & 9th Maj Irish Anslutningar Samlare försäljning på Victor Mee auktioner besök www.victormeeauctions.ie.

Vi kommer att vara glad att höra dina tankar

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

0
%d bloggare gillar detta: